Jak narodził się pomysł na wioskę chlebową?

Wszystko zaczęło się we wrześniu 2008 roku. Spotkali się wtedy: liderka pomysłu, Danuta Megger, Rada Sołecka wsi Jania Góra, zarząd TRG Świekatowo oraz Radni i Wójt Gminy Świekatowo. Danucie Megger udało się przekonać wszystkich do idei utworzenia wioski tematycznej, wskazując na liczne korzyści, jakie mogą dzięki niej osiągnąć mieszkańcy wioski i lokalna społeczność.

Za przykład posłużyła nam wioska słonecznikowa w Gogolewku. Ze względu na rolniczy charakter naszej wioski postanowiliśmy, że najlepszym pomysłem będzie budowa Wioski Chlebowej.

Dzieci z Janiej Góry, uczestniczące w projekcie „Historię poznajemy, Wioskę Chlebową budujemy” (sfinansowanym ze środków z Fundacji Wspomagania Wsi) stały się prawdziwymi emisariuszami w dziele budowy wioski. To one zaniosły informacje o celu i znaczeniu budowy wioski do swoich domów. Zaciekawiły naszym pomysłem dorosłych mieszkańców wsi.

W trakcie ferii dzieci poznawały historię powstawania chleba, wyszukiwały w literaturze ciekawostki związane z pieczeniem chleba. Temat „Chleba” przerabiały w aspekcie plastycznym, muzycznym, poetyckim, polonistycznym, matematycznym i religijnym.

W ten sposób dzieci z Janiej Góry włączyły się aktywnie w tworzenie wioski tematycznej: Wioski Chlebowej. Wszyscy uczestnicy ferii pracowali bardzo wytrwale. Smakowitym akcentem na zakończenie ferii było spotkanie przy pysznym chlebie upieczonym domowym sposobem, ognisku i pieczeniu kiełbasek.

Zdjęcia z ferii dostępne w galerii

Do pieczenia chleba potrzebny jest piec. I to nie byle jaki…

Etapy budowy pieca chlebowego w wiosce tematycznej można obejrzeć w galerii (galeria)

23 maja 2009 roku po raz pierwszy, uroczyście rozpaliliśmy piec chlebowy. Żeby zdobyć materiał do pokazu młocki za pomocą starej młockarni trzeba było skosić zboże przy pomocy snopowiązałki. Były to „żniwa po staremu”… Zabawa była niesamowita, a zmęczenie dało się wszystkim we znaki.

galeria

Wioska chlebowa to nie tylko piec…

Aby wioska była rozpoznawalna zdecydowaliśmy się stworzyć jej logo. Autorem logo Wioski Chlebowej jest Łukasz Zawadzki – STUDIO STRZELEC w Bydgoszczy. Wykorzystaliśmy logo do witaczy. Ustawiliśmy je z 4 stron naszej wioski.

Na domach w naszej wiosce wiszą drewniane tabliczki ze słowem „chleb” w różnych językach świata. Wszyscy mieszkańcy chętnie je zawiesili. Teraz są one ozdobą naszych domów, a turyści zastanawiają się, co też tam jest napisane…

Okazuje się, że turystom bardzo podobają się nasze maskotki BALBINA I PTYŚ. Powstały na I Festiwal Chleba. Goście wioski chętnie się fotografują z naszymi maskotkami. Na drugi festiwal przybyła Balbinie i Ptysiowi córeczka, aktualnie szukamy dla niej odpowiedniego imienia.

Close Menu