Sobotnie warsztaty pieczenia chleba

Zapraszamy w każdą sobotę na sobotnie warsztaty wypieku chleba:)) kto chętny, to zapraszamy na godz.5.00- rano:)), a komu trudno wstać, a ma ochotę na pyszny, świeży, chrupiący chlebek pszenno-żytni na zakwasie, niech się stawi przy piecu chlebowym ok. godz.9.00 . Najpierw jednak proszę zgłosić swoje przybycie u p. Basi- szefowej od wypieki chleba – najpóźniej do czwartku /telefon:723416975.

Festiwal pełen smaków

Festiwal pełen różnych smaków IX Festiwal Chleba przeszedł już do historii. Za rok będzie miał miejsce mały jubileusz. Po raz X w Janiej Górze spotkają się pasjonaci dobrych, niespotykanych gdzie indziej smaków. Tegoroczna edycja, jak każda z tych minionych obfitowała w szereg różnych atrakcji, nowości. I co najważniejsze w tym roku panowała wspaniała, słoneczna pogoda. Ta na nasze zamówienie- żartowali organizatorzy. Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu korowodu z chlebami. Poprowadzili go: Danuta Megger koordynator Wioski Chlebowej, Lidia Nitka sołtys wsi oraz prezes Towarzystwa Rozwoju Gminy Świekatowo Jakub Gackowski. Continue reading »

IX Janiogórski Festiwal Chleba

Konkurs powiatowy na „Najsmaczniejsze domowe pieczywo na zakwasie lub na drożdżach”

Zapraszamy do udziału w konkursie powiatowym( powiat świecki i tucholski) na „Najsmaczniejsze domowe pieczywo na zakwasie lub drożdżach”. Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wiemy,że wiele osób lubi piec w zaciszu domowym pyszne chleby, drożdżówki, rogale i wiele innych ciast na bazie drożdży lub zakwasie. Zachęcamy więc do wzięcia udziału w konkursie i pochwalenie się swoim talentem oraz zdobycie fajnych nagród:)Czekamy na Wasze zgłoszenia. Wkrótce info o IX Janiogórskim Festiwalu Chleba- to już odbędzie się 09 września 2017 r. 🙂

 

Tablice dydaktyczne- podziękowanie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w powstaniu tablic dydaktycznych na naszym placu promocyjnym. Z pewnością będą właściwie wykorzystane: edukacja …edukacja i jeszcze raz edukacja jest naszym celem.

tab.2.jpgtab.3.jpgtab.4.jpgtab.5.jpgtab.6.jpgtablica1.jpg

Targi Wypoczynek 2017 w Toruniu

01.04.2017 r. Ekipa z Wioski Chlebowej wzięła udział w akcji promocyjnej na Targach Wypoczynek 2017 w Toruniu. Wyjazd został zorganizowany przez LGD Świecie i Powiat Świecki. Dziękujemy za wsparcie.

targi1-c98.jpegtargi2-c19.jpegtargi3-c89.jpeg

 

Wiosna, a więc rozpoczynamy warsztaty pieczenia chleba

Wiosna:))) Rozpoczynamy więc od 01 kwietnia- w każdą sobotę warsztaty pieczenia chleba. Dla chętnych warsztaty zaczynają się o godz.05.00- wcześnie? ?…no cóż:) o godz.9.00 przy piecu chlebowym można zakupić już gotowy taki chlebek, jako pamiątkę z Wioski Chlebowej:))))). Zapraszamy miłośników pieczenia chleba.

Na warsztaty i zakup- zamówienia chleba, zapisujemy się u Pani Basi – tel.:723416975

Po VIII Festiwalu Chleba

Kolejny Festiwal Chleba za nami. Jak co roku, tak i w tym Goście dopisali i licznie przybyli na nasze skromne obchody. Zabawa była przednia. Tradycyjnie na plac przy piecu chlebowym wkroczył korowód z chlebem, który został wręczony staroście Franciszkowi Koszowskiemu a on z kolei wręczył go gospodarzowi gminy Markowi Topolińskiemu. W kolejnej edycji wzięła udział również Iwona Karolewska- Sekretarz Powiatu. Imprezie jak co roku towarzyszył konkurs na najlepszy chleb oraz super pieczywo. Oceną jakości zajęło się jury: Dariusz Fryckowski- właściciel cukierni F&F, Ewelina Ledzińska- Przew. Rady Gminy Świekatowo, , Cecylia Dygulska-kier. Produkcji w cukierni F&F oraz Jarosław Pająkowski- dyr. Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Jak to zazwyczaj bywa w tego typu konkursach bardzo trudno jest ocenić poszczególne wypieki bo wszystkie z nich zasługiwały na najwyższą pochwałę. A oto ostateczne ustalenia jury. W kategorii „Najlepszy chleb”. I Marzena Tomaszewska za „Chlebek na zakwasie z siemieniem lnianym”, II Alicja Wolańczyk za „Chlebek pszenny” i III Elżbieta Nieżurawska za „Chleb z cebulą i ziarnami”. W kategrii „Super pieczywo” I miejsce dla Alicji Wolańczyk za „Piernik na drożdżach”, II dla Wojciecha Kozłowskiego za „Drożdżówkę dla leniwych” i III za „Mini drożdżówki małej Mi” dla Doroty Rydzkowskiej. Były nagrody i dyplomy oraz wyróżnienia. Zbliża się jesień toteż wielu skierowało swoje kroki do stoiska z miodami z pasieki Sławomira Wnuka jak również do Genowefy Drews, która posiada w swojej kolekcji bardzo wiele syropów z różnych roślin i ziół. Na kolejnych stoiskach czekały inne rarytasy. Można było a raczej należało posmakować podpłomyki, zupy babuni, pieczone ziemniaki z ogórkiem i sosem czosnkowym, naleśniki, kluchy wiejskie, wafle babuni, swojskie wypieki najlepszych ciast i wiele innych. Prawdziwym rarytasem był ser z koziego mleka, który jest wyrabiany w Lubani Lipinach a także „Fiut, cyrop z buraków” autorstwa Marzeny Przytarskiej. Przygotowano szereg atrakcji dla dzieci. Dmuchane wesołe miasteczko, jazda na koniu lub kucyku czy też wspólna zabawa z klaunem Bobkiem. Ale najwięcej emocji przyniosły poszukiwania w piasku za pomocą odpowiedniego sprzętu prawdziwych skarbów. Dzieci bardzo poważnie podchodziły do tych zajęć. A przygotowało je Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Łuczniczka”. Duże wrażenie na wszystkich wywołały pokazy rycerzy z Kompanii Janusza Brzozogłowego z Bydgoszczy. Były pokazy broni, bitwa między rycerzami i wspaniały kontakt z widzami, którzy czynnie włączyli się do pokazów. Nie zabrakło także dobrej muzyki a zapewniła go Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Świekatowa wraz z występem mażoretek oraz męski chór „Cecylia” z Bukowca. Kolejna edycja za rok. Zapewne z kolejnym, ciekawym programem dla wszystkich zainteresowanych.(Tekst KP)

Zdjęcia Krzysztof Pardo

1-c93.jpg10.jpg106.jpg11.jpg12.jpg120.jpg121.jpg123.jpg124.jpg125.jpg126.jpg127.jpg128.jpg129.jpg13.jpg130.jpg131.jpg132.jpg14.jpg143.jpg146.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg2-c41.jpg20.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg3.jpg30.jpg31.jpg32.jpg33.jpg34.jpg35.jpg36.jpg4.jpg40.jpg48.jpg5.jpg6.jpg63.jpg64.jpg65.jpg66.jpg67.jpg68.jpg69.jpg7.jpg8.jpg9.jpg92.jpg95.jpg

Festiwal Trzech Kultur- po sąsiedzku

http://kujawsko-pomorskie.ksow.pl/news/entry/8090-jania-gora-wies-na-weekend.html

Niezwykłe wydarzenie w naszej wiosce już 25 września.  Odbędzie się  „Festiwal Trzech Kultur – Kociewie-Kaszuby-Kujawy  po sąsiedzku”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Lokalna Grupa Działania „Gminy Powiatu Świeckiego”.Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Agroszansa z kolejną wizyta w naszej wiosce.

Redaktor p. Maria Sikorska ponownie odwiedziła nas z kamerą. Dziękujemy Agroszansie za promocję naszych działań. O Wiosce Chlebowej w 7 minucie: http://tvp3.tvp.pl/26728906/27082016