I Festiwal Chleba

12 września 2009 roku w Janiej Górze na pierwszym Festiwalu Chleba bawiło się blisko 500 osób. W czasie imprezy nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie pieca chlebowego. Goście Festiwalu wzięli udział w pokazie młócenia zboża młockarnią i próbowali swoich sił w młóceniu cepami. Jednak największą atrakcją był pokaz wypieku chleba w piecu chlebowym. Zapach pieczonego chleba przyciągnął największą ilość kupujących. Zebrani mogli spróbować potraw regionalnych przygotowanych przez miejscowe gospodynie. Smak ziemniaków pieczonych na ruszcie, tradycyjnych pierogów, pasztecików oraz drożdżówek i szandara z pieca został w pamięci smakoszy na długo. Festiwal zakończył się zabawą taneczną.


 II Festiwal Chleba

11 września 2010 roku w pięknej, jeszcze letniej aurze odbył się drugi Festiwal Chleba. Ten festiwal na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników nie tylko z powodu pysznego chleba, do którego ustawiła się długa kolejka, lecz również ze względu  na niezwykłą oprawę muzyczną w wykonaniu Orkiestry Dętej Świecie, która przemaszerowała główną drogą przez Wioskę Chlebową. Podczas festynu odbył się konkurs skierowany do piekarzy z terenu powiatu świeckiego i tucholskiego. Laureatem konkursu została piekarnia Pani Eweliny Ledzińskiej ze Świekatowa, która zdobyła ponad 50% głosów uczestników Festiwalu.

Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy bukiet z kłosami zbóż, w którym zwyciężyła Pani Barbara Wamka.
Wszyscy uczestnicy Festiwalu (ponad tysiąc osób) mogli zobaczyć także stare maszyny rolnicze i dawne wyposażenie domu.


III Festiwal Chleba

III Festiwal Chleba odbył się 10 września 2011 r. W tym roku nosił tytuł: ” Rolnik w strażackim mundurze”. Podziwialiśmy umiejętności  Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ze Świekatowa. Rozstrzygnęliśmy konkurs powiatowy ” Najsmaczniejsze pieczywo domowe na drożdżach i zakwasie w powiecie świeckim”. Słuchaliśmy Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Świekatowa, którą prowadzi kapelmistrz Tadeusz Kostański.Wielkie brawa otrzymał zespół taneczny ”Karolowiacy”, który zachwycił nas  nie tylko pięknymi strojami,ale i wspaniale przygotowanym programem tanecznym. Gwoździem programu jednak był pokaz  działania starej  maszyny rolniczej- kieratu, który mogliśmy pokazać dzięki uprzejmości Państwa Wiolety i Janusza Szatkowskich z Tuszyn. Uczestniczy Festiwalu mogli osobiście sprawdzić siłę swoich mięśni  zaprzęgając się do orczyka i pochodzić w kieracie.Wszyscy bawiliśmy się uczestnicząc w zabawach festynowych i czekając na wypiek chleba z pieca chlebowego. W tym roku na Festiwal przybyło bardzo dużo amatorów naszego chleba i niestety nie starczyło go dla wszystkich- obiecujemy,że  na IV Festiwal upieczemy więcej chleba. Dużym powodzeniem cieszyły się potrawy regionalne i podpłomyki.W bardzo radosnej atmosferze minął już III Festiwal:) Co w następnym…? Sprawdźcie to 8 września 2012r.


 

Close Menu