To już 15 raz uroczystym korowodem przy dźwiękach pieśni „Plon niesiemy, plon…” wprowadziliśmy na plac festiwalowy pięknie wypieczone chleby, które odebrali od nas: Posłanka RP Iwona Karolewska, Starosta Świecki Paweł Knapik oraz Przewodnicząca Rady Gminy Świekatowo Ewelina Ledzińska.
Proszę Państwa, cóż to był za dzień! Długo przed terminem rozpoczęcia imprezy spoglądaliśmy w niebo, z którego wciąż padał deszcz i jako organizatorzy, baliśmy się czy Festiwal odbędzie się. Prognozy były raczej mało optymistyczne. Jednak nie poddaliśmy się i to była bardzo dobra decyzja. Okazało się, że nasi Fani, Przyjaciele, Goście, Turyści, Wystawcy Artyści zawitali do nas i rozkręcili imprezę.
Po Koncercie Orkiestry i uroczystym otwarciu wręczyliśmy 30 medali „Przyjaciela Wioski Chlebowej”. Uhonorowane instytucje i osoby w znaczący sposób poprzez swoje działania, rady, wsparcie, dobre słowo przyczyniły się do rozwoju naszej tematycznej wioski. Chcieliśmy chociaż w tak skromny sposób podziękować wszystkim za współpracę. Kto do nas zawitał mógł podziwiać na scenie Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP w Świekatowie, Dziecięcy Zespół „Jarzębinki” z Pruszcza, Zespół „Melodia” ze Złejwsi Małej , „Kociewianki” z Jeżewa oraz Klaudię Wiśniewską- i Miłosza Srokowskiego. To oni dostarczyli nam wielu wspaniałych, radosnych wrażeń artystycznych. Zachęcili do wspólnego śpiewania i kołysania się. Nad całą sceną czuwał konferansjer Paweł Pastwa z Nikodemem Wojciechowskim i Tomaszem Sadłowskim, którzy już od 15 lat są z nami na każdym Festiwalu. Dziękujemy za ich wytrwałość i Przyjaźń. Natomiast Koła Gospodyń Wiejskich z Tuszyn, Zalesia Królewskiego, Świekatowa i Janiej Góry zadbały o nasze doznania smakowe. Potrawy, które były serwowane były wyjątkowe i niepowtarzalne. Szkoda, że nie dało się spróbować wszystkich tych pyszności. Nie brakowało też wypieków, serników, drożdżówek, rogali oraz regionalnego piwa „Gruczniak”, miodów, ryb, syropów, ziół, chleba ze smalcem, klusek z kapustą, czerniny, kiełbasek, bigosu i ziemniaków gotowanych w parowniku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się „Kociewskie ruchanki z fjutem”, o których ciekawie opowiadała Magda Potulska ze swoim Zespołem. Nie sposób jednak wymienić tutaj wszystkich dobroci kulinarnych. A nad wszystkimi tymi potrawami królował nasz Janiogórski Chleb i podpłomyki.
Naszych Gości częstowaliśmy przepysznymi pączkami, które zasponsorowała Gminna Spółdzielnia w Koronowie, której- składamy podziękowania.
Odbył się też Powiatowy Konkurs Kulinarny na drożdżowe ciasto. Oceny dokonali Agnieszka Maciejewska i Krzysztof Ryszkowski.
LAUREACI to:
I MIEJSCE- Grażyna Lietz
II MIEJSCE- Irena Wsołek
III MIEJSCE- Władysława Socha
Wyróżnienie: Aleksandra Łętkowska, Anna Jesche, Małgorzata Żabińska
Wszystkie osoby uczestniczące w konkursie otrzymały nagrody rzeczowe, które zasponsorował Powiat Świecki.
Gościliśmy również przedstawicieli Lokalnej Grupy Działania „ Gminy Powiatu Świeckiego”, która dostarczyła ciekawych informacji o swoich działaniach i planach na najbliższe lata. Wspaniale ,że byli razem z nami!
Nie sposób nie wspomnieć o Bydgoskim Oddziale Zwiadowczym, który stworzył Strzelnicę i można było się sprawdzić w umiejętnościach strzeleckich. Natomiast Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Łuczniczka” poszukiwała z naszymi dziećmi zakopanych skarbów, a Bysławska Grupa Odtwórstwa Historycznego opowiadała o starożytnych rycerzach i prowadziła warsztaty z ceramiki. Nie zabrakło też animacji dla dzieci i zjeżdżalni. Festiwal zakończył się w nocy przy wspólnym biesiadowaniu razem z DJ Zenas. Tak więc nie zabrakło atrakcji i dla starszych i dla młodszych. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali nasi Przyjaciele Druhowie z OSP Lubania Lipin.
Jednak najważniejszą rzeczą w tegorocznym Festiwalu była akcja charytatywna zorganizowana przez Fundację Makowo i Stowarzyszenie „Lniane Serce” Akcja była dla Wojtusia, mieszkańca naszej Gminy. Proszę Państwa!- Darczyńców było tak wielu, że nie sposób było przelicytować wszystkich voucherów i podarowanych rzeczy. Na Festiwalu zebrano 4878zł. Wszystkie inne niezlicytowane rzeczy będą licytowane w Internecie przez stronę FB Fundacji Makowo. Nie zostawimy naszego Wojtusia bez pomocy. Wszystkim dziękujemy za wsparcie i dobroć serca.
XV Festiwal Chleba przeszedł do historii- dziękujemy za przybycie i wspólne świętowanie. Życzmy sobie, aby Chleba naszego powszechnego nigdy nikomu nie zabrakło.