Wielką radość sprawiły organizatorom i prowadzącym wioskę użyczenie strojów tematycznych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świekatowie.
O podsumowaniu projektu systemowego piszą w BIG-u nr 1/36 K. Karolczyk i A.Orfin.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świekatowie, dostrzegając inicjatywę mieszkańców Janiej Góry w budowaniu wsi tematycznej postanowił wesprzeć lokalną społeczność i w 2011r. wystąpił do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu z wnioskiem o dofinansowanie działań mających na celu stworzenie warunków do zdobycia nowych umiejętności przydatnych w podniesieniu atrakcyjności turystycznej Wioski Chlebowej w Janiej Górze. W projekcie udział wzięły nie tylko mieszkanki Janiej Góry, ale również zaangażowały się kobiety z pozostałych sołectw Gminy Świekatowo.
Od czerwca do grudnia br. uczestniczki brały udział w następujących warsztatach:
– gry scenicznej i pedagogiki zabawy;
– wyrobu z siana, słomy, mchu;
– wyrobu ozdób ze sznurka i drzewa;
– wyrobu ozdób z masy solnej i ciasta chlebowego;
– technik ozdabiania przedmiotów z drzewa, szkła, metalu, tkanin;
– kulinarne,
oraz prezentacjach:
– idei i zasad funkcjonowania wiosek tematycznych w Polsce i Europie;
– organizowania produktu turystycznego;
– autoprezentacji.
W ramach pierwszych zajęć warsztatowych Panie opracowały grę plenerową pn. ”Stracha pokonamy chleba nie oddamy”. Uczestniczki projektu aktywnie zaangażowały się w udział i zaprezentowały swoje dzieło między innymi zaproszonym dzieciom i młodzieży z Gminy Rojewo, które jednocześnie brały aktywny udział w grze plenerowej. Uczestnicy zabawy zapoznali się z rodzajami zbóż, zwyczajami i czynnościami związanymi z przygotowaniem ciasta chlebowego oraz z jego wypiekiem. W związku z brakiem kostiumów GOPS w Świekatowie wystąpił z pismem do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu, będącego Instytucją Pośredniczącą II stopnia dla działania VII PO KL w woj. Kujawsko-pomorskim, w celu otrzymania zgody na zakup 29 kompletów strojów. Zlecono zaprojektowanie i wykonanie kostiumów Studiu Projektu i Szycia „NATIA” w Trzebnicy. Stroje przekazano Towarzystwu Rozwoju Gminy w Świekatowie, aby służyły kultywowaniu lokalnych tradycji.
We wrześniu odbył się dwudniowy wyjazd studyjny do wsi tematycznych w woj. zachodniopomorskim („Wioska Labiryntów i Źródeł” w Paprotach, „Wioska Bajek i Rowerów” w Podgórkach, „Wioska Hobbitów” w Sierakowie Sławieńskim). Liderzy zapoznali uczestniczki z funkcjonowaniem wsi bazujących na doznaniach i emocjach. Rozmawiano jak wykorzystywać walory przyrodnicze i zaangażowanie mieszkańców w budowanie aktywnej społeczności wiejskiej.
14 grudnia 2011r. w Urzędzie Gminy w Świekatowie odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu systemowego „Razem możemy więcej – czas na aktywność w Gminie Świekatowo”. Działania zostały zrealizowane dzięki wsparciu z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnemu Kapitał Ludzki. Uczestniczki nabyły umiejętności, które będą mogły wykorzystywać w pracy na rzecz Wioski Chlebowej, jak również we własnych gospodarstwach domowych.