VI FESTIWAL CHLEBA

logotypksowa13 września 2014r Wioska Chlebowa w Janiej Górze gościła miłośników wiejskiego klimatu na VI Festiwalu Chleba.
W tym dniu wioska była pełna pachnącego, świeżego chleba prosto z pieca chlebowego, przypomniała pracę ginących zawodów: kowala, cieśli i garncarza. Można było skosztować pysznych regionalnych potraw i spędzić aktywnie czas podczas zabaw festynowych.

Słuchaliśmy rewelacyjnego repertuaru Młodzieżowej Orkiestry Dętej, którą prowadził kapelmistrz Tadeusz Kostański. Orkiestra otrzymała gromkie brawa za swój występ. Publiczność festiwalowa świetnie bawiła się podczas występu ludowego zespołu „Wesołe Gospodynie” z Koronowa, które wystąpiły w borowiackich strojach i uczyły śpiewania ludowych piosenek. Każdy uczestnik mógł pochwalić się na scenie czego się nauczył i otrzymać w nagrodę upominek. W czasie Festiwalu nastąpiło rozstrzygnięcie IV edycji powiatowego konkursu na: „Najsmaczniejsze domowe pieczywo na zakwasie lub drożdżach z powiatu świeckiego i tucholskiego”. Ideą tego konkursu jest promowanie domowych wypieków. Nagrody w tym konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Świeciu. Najsmaczniejszy chleb upiekła szefowa pieca chlebowego w Wiosce Chlebowej Barbara Wamka. Był to chleb z kiełbasą i cebulą. II i III miejsce w kategorii „Chleb” zajęła Lucyna Gajda. Drugą kategorią w konkursie było „Super pieczywo”. Tutaj I i II miejsce zajęła Marzena Tomaszewska za drożdżówkę i rogaliki. III miejsce przypadło Marii Dobaczewskiej za pączki. Na dzieci czekało wesołe miasteczko, a każdy uczestnik festiwalu, który przyszedł przebrany za stracha na wróble lub ze strachem na wróble otrzymał nagrodę. Wieczorem była okazja do spotkania z sąsiadami przy biesiadzie pod gwiazdami. Festiwal był świetną okazją do promocji wioski tematycznej oraz całej naszej Gminy wśród przybyłych uczestników, których było ok. 1500 osób. Patronat medialny nad imprezą objęła TVB Bydgoszcz, Gazeta Pomorska oraz Radio Uniwersytet w Bydgoszczy. Nasze działania wspierała Gmina Świekatowo oraz Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007 – 2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Close Menu